Sprievodca výberom detského ihriska

Sprievodca výberom detského ihriska

Ako na to a odkiaľ začať?

1. Základným parametrom je bezpečnosť

Vyberajte len certifikované produkty zaručujúce dostatočnú konštrukčnú spoľahlivosť, stabilitu, kvalitu materiálu, vyhotovenia a povrchového spracovania.

2. Hojdačky, šmykľavky a pieskoviská

Tieto najobľúbenejšie prvky by na žiadnom ihrisku nemali chýbať. Väčšina výrobcov predávajúcich na slovenskom trhu má šmykľavku a pieskovisko už v základnom vybavení. Skôr ako odošlete objednávku, skontrolujte si, či špecifikácia obsahuje aj tieto prvky.

3. Základné pojmy

Detské ihrisko sa skladá zvyčajne z hracej veže, ktorej základom je podesta uzavretá hranolmi alebo doskami tvoriacimi pieskovisko. Dôležitým parametrom je výška umiestnenia stropu pieskoviska. Výška sa väčšinou pohybuje medzi 120 až 160 cm nad zemou. Slúži zároveň ako nástupná plocha pre šmykľavku. Vyššia základňa ostáva komfortná aj pre staršie deti. Hracia veža je zvyčajne vybavená drevenou alebo plachtovou strieškou.
Hracia veža je zvyčajne vybavená šmykľavkou v dĺžke 216 - 228 cm (umiestňuje sa na základňu vo výške 120 - 135 cm od zeme), alebo 265 - 300 cm (pre základne 140 - 155 cm od zeme).
Hojdačky sú najčastejšie súčasťou prídavných modulov Samostatne stojace môžete premiestňovať po záhrade (alebo rozmiestniť na väčšej záhrade). Hojdačkové moduly sú pevne spojené s hracou vežou. Moduly sa predávajú nevybavené (bez hojdačkových sedákov) alebo častejšie však vybavené.
Ponuka hojdačkových sedákov je skutočne pestrá. Pre malé deti odporúčame tzv. baby sedák s pevným chrbtom. Zaujímavým prvkom je predovšetkým dvojsedák pre hojdanie dvoch detí súčasne.
Pre sprevádzkovanie pieskoviska použite kopaný piesok bez kameňov. Riečne piesky obsahujú íl a preto sú nevhodné. Pre pieskovisko s rozmerom 120 x 120 cm potrebujete približne 200 l piesku. Nezabudnite na ochrannú sieť proti mačkám, či na poklop na pieskovisko. Sieť je oveľa komfortnejším a dostatočne efektívnym riešením s ohľadom na jednoduchú manipuláciu.

Pred zaobstaraním si šmykľavky odporúčame zvážiť nasledujúce skutočnosti:

  • Najčastejšie používaným materiálom je plast (polyetylén) alebo nerez. Nerezové šmykľavky sú síce dizajnovo zaujímavým prvkom, avšak aj pri finančnej náročnosti, sa zvyknú na slniečku rozpaľovať.
  • Šmykľavka by mala mať dostatočnú nosnosť - deti často jazdia na šmykľavke v skupinke, preto je vhodné kupovať šmykľavku s nosnosťou okolo 100 kg.
  • Ďalším významným faktorom pri voľbe šmykľavky je UV odolnosť. Šmykľavky so zlou UV odolnosťou sa časom menia na nevzhľadný plast aj keď ju na zimu demontujete a odložíte. Kvalitná šmykľavka svoj vzhľad výrazne nemení ani keď ju necháte cez zimu vonku, na jar ju postačí umyť mydlovou vodou.
  • Veľmi zaujímavým prvkom je vybavenie šmykľavky prípojkou na vodu a jej prípadné umiestnenie k bazénu.

4. Použitie drevených materiálov

hriská sa najčastejšie vyrábajú zo smreku, smrekovca, tzv. Douglasky, teda borovice (pre súkromný sektor) alebo agátu (najčastejšie pre ihriská pre verejný sektor). Za skutočne exkluzívny materiál je považované cedrové drevo. Drevo je vždy ohobľované, aby sa predišlo riziku zo zranenia u detí (triesky).

Varianty povrchových úprav:

  • Čisté drevo - nie je povrchovo ošetrené a povrchové ošetrenie bude potrebné. Sami však pri ošetrení povrchu dreva nedosiahnete účinok priemyselne vykonanej hĺbkovej impregnácie. Ak sa rozhodnete vykonať sami povrchové ošetrenie dreva, zvoľte prosím zdravotne nezávadnú lazúru alebo lazúru určenú normou pre detské hračky.
  • Hĺbková impregnácia sa robí v impregnačnej komore, kde sa do povrchu dreva aplikuje impregnačný roztok. Hĺbka ošetrenia je väčšia ako u povrchovej lazúry a predĺži životnosť dreva.
  • V každom prípade sa zamerajte na výrobky používajúce zdravotne nezávadnú impregnáciu (napr. Woolmanit).
  • Smrekovcové drevo je samé o sebe odolné proti hnilobe, pliesniam a hubám, preto sa nemôže impregnovať. Jeho negatívnou vlastnosťou je tmavnutie (šedne až černá), čo môže byť z estetického hľadiska často neprijateľné. Po určitej dobe aj tak vezmete štetku, farbu a natierate... Na trhu sa objavili aj informácie o škodlivých účinkoch smrekovcových triesok.

Hrúbka hranolov a sila dreva

  • Všeobecne jedným zo základných kritérií pri výbere ihriska. Silnejšie hranoly poskytujú ihrisku pevnosť, stabilitu a sú konštrukčne odolnejšie. Najčastejšie sa používajú hranoly o sile 7 x 7 alebo 9 x 9 cm. Je teda logické, že ideálna je maximálna sila hranolov, teda 9 x 9 cm a viac.
  • Významná je aj hrúbka spojovacích hranolov. Pri použití hranolov (45 x 70 mm až 45 x 90 mm) na rám pieskoviska (namiesto často používaných dosiek s hranou cca 22 mm) je sedenie pre dieťa i pre dospelého oveľa komfortnejšie.

5. Vlastná montáž ihriska

Môže byť tým, čo rozhodne, aký produkt kúpite.
Môžete kúpiť ihrisko v štýle IKEA a krok za krokom, doska za doskou, s návodom v ruke montujete a montujete. Častokrát je potrebné dosky skracovať a upravovať, prípadne sa rozhodnete pre predmontovanú verziu. V takom prípadě zistite, čo výrobca predmontovanou verziou rozumie. Často ide len o predvŕtané drevo.
Štandardne by predmontovaná verzia mala obsahovať zmontovanú podestu, podlahu, zábradlie, zmontované rebríky, lezeckú stenu, niekedy zmontovanú strechu alebo jej jednotlivé prvky.
Pri takto predmontovaných ihriskách je montáž menej náročnejšia a vystačíte si v podstate s aku-vrtačkou a základným náradím.

Ukážku montáže detského ihriska sme pre Vás natočili a umiestnili sem.
Ak si ale ani po zhliadnutí videa nie ste istí, že zvládnete montáž a nekonečné otázky detí typu: "Oci, kedy to už bude?" alebo máte veľa iných starostí, ponúkne Vám určite takmer každý predajca svojich technikov a montáž ihriska za poplatok.

6. Na čo si ešte dať pozor?

Súčasťou ihrísk sú obvykle šplhacie laná a rebríky. Všímajte si sily a materiálu použitého na lanách. Slabá hrúbka je nekomfortná, niektoré druhy predovšetkým syntetických materiálov môžu pri šplhaní spôsobiť popáleniny.
Ak je Vaše ihrisko vybavené šplhacou stenou, všimnite si materiálov použitých na šplhacie body. Atraktívny vzhľad plastových bodov môže byť na úkor ich kratšej životnosti. Drevené šplhacie body zasa svojím dizajnom nie každého nadchnú. Svojou odolnosťou a vzhľadom sú ideálne šplhacie body z umelého pieskovca, ktoré však majú tendenciu časom blednúť.
Umiestnenie šplhacie steny: Zvislé umiestnenie je vhodnejšie pre väčšie deti, stena je strmá a vyžaduje väčšie pohybové schopnosti. Šikmá stena je pre malé deti vhodnejšia ako napríklad rebrík. Najlepším podkladom pre Vaše ihrisko je piesok, tráva, mulčovacia kôra, drevené hobliny alebo štrk. Finančne náročnejším, ale elegantným a bezpečným riešením je využitie tlmiacich dopadových dosiek.
Zemné kotvy, slúžiace na kotvenie hracích zostáv do zeminy, nerovného terénu, svahovitého terénu alebo do betónu dodáva väčšina výrobcov.

Detské ihrisko môžete deťom nazdobiť využitím doplňků, ako sú ďalekohľady, periskopy, teleskopy, kormidlá, volanty, ale aj šplhacie laná, lezecké steny, šplhacie rebríky a lezecké kamene. Výhodou je, že veľkú časť týchto doplnkov môžete postupne dokupovať a deťom ihrisko meniť a dotvárať.

Asi vidíte, že voľba správneho ihriska, jeho prevedenie a vybavenie, nie je jednoduchá vec.

Veríme, že Vás poteší, že sme otvorili v Prahe prvú špecializovanú predajňu detských ihrísk, kde Vám náš školený personál s výberom ochotne pomôže. Ihriská najvýznamnejších svetových aj lokálnych výrobcov si môžete na mieste prezrieť, vyskúšať a napríklad aj vybrať na adrese Hřiště Piccolino, Kutnohorská ulice 455 / 76a, Praha.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť